Összes oldalmegjelenítés

2018. június 27., szerda

2018 a kékfrankos szőlőfajta éve

"Merjük felvállalni a fajtát!"




 Történt ugyanis Kecskeméten az egyik Hírös borfesztiválon, hogy úgy gondoltam megkóstolok egy finom vörösbort. Így jutottam el a Polgár pincészet standjához ahol pedig hogy-hogy nem kékfrankos került a poharamba. Igaz csupán egy műanyag pohárba töltötték ezen nemes nedűt, de mikor megkóstoltam valami felejthetetlen ízt éreztem. Testes, fűszeres, piros bogyós íz. Ott akkor eldöntöttem, hogy nekem a kékfrankos lesz a kedvenc szőlőfajtám.



Az Agrárminisztérium immár hagyományt teremtve, a 2017-es Furmint éve után 2018-at a Kékfrankos évének nyilvánította annak érdekében, hogy felhívja a nemzetközi és a belföldi piac, illetve a fogyasztók figyelmét az egyik legfontosabb őshonos magyar szőlőfajtára.


Kiss Eliza miniszteri biztos                     Fotó: AM sajtóiroda


Kiss Eliza, a Nemzeti Borkiválóság Program vezetője felhívta az eseményen részt vevők figyelmét, hogy ebben az évben is új kiadványok, workshopok, tudományos konferenciák, valamint genetikai kutatások révén szeretnének minél többet megtudni a kékfrankos szőlőfajtáról. Kiemelt feladat, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben álljanak rendelkezésre oltványok, ezáltal lehetőség nyíljon a kísérletezésre is.



A kékfrankos hazánk legelterjedtebb kékszőlő-fajtája és a kizárólag fehérborokra specializálódott borvidékeinken kívül mindenhol foglalkoznak vele.


 A szőlőfajta kifejezetten sokszínűnek mondható, hiszen többféle bortípus is nyerhető belőle. A kékfrankos kedvelt rozé- és silleralapanyag, vörösborként pedig készíthető belőle mindennapi fogyasztásra szánt könnyű, gyümölcsös bor, vagy tartalmas, a terroirjegyeket átadni képes prémium tétel.


 Azt se felejtsünk el, hogy önmagában fajtaborként vagy más vörösborokkal házasítva is gyakori. Mind a szekszárdi, mind az egri bikavér készítésénél fontos komponens, amit elterjedtsége mellett annak is köszönhet, hogy jól alkalmazkodik más szőlőfajtákhoz. Ezeknél a házasításoknál ugyanis eleve kerülik egy szőlőfajta domináns megjelenését a cuvée illatában vagy ízében.

Fotó: AM sajtóiroda

A fajtát nem túl magas tannintartalma és jellemzően közepes teste miatt nemzetközi körökben gyakran állítják párhuzamba a pinot noirral, ennek megfelelően standard ételpárosnak számít esetében a bárány. Itthon azonban termőtájtól, klóntól és évjárattól függően sokszor nem is olyan kevés az a tannin, amelynek hatását a hordós érlelés is fokozhatja – ezeknek és zamatos savainak köszönhetően jó társa lehet marha- vagy vadételeknek is.






Az ünnepélyes eseményen Bognár Lajos országos főállatorvos hangsúlyozta: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal számára a legfontosabb borágazati feladat a magyar borok minőségi szintjének emelése, továbbá az, hogy minél jobban megismerjük az adott fajta sajátosságait, érzékszervi és analitikai paramétereit. Ez utóbbit egy 21. századi technológia révén kívánja a szervezet elérni, azaz a NMR (mágneses rezonanciavizsgálat) bevezetésével, mely a legkorszerűbb analitikai megoldást nyújtó eszköz – tette hozzá.


Horkay András az OBB elnöke elmondta, hogy a frissen megjelent Kékfrankos Borkiválóságok Könyvében a legjobbnak talált 77 hazai kékfrankos szerepel.


A Kékfrankos Borkiválóságok között öt olyan tétel is akadt, amely kiérdemelte a Top Borkiválóság címet:

Fotó: AM sajtóiroda



Az idei év különlegességeként az Illa csokoládé egy olyan csokoládéválogatást készített, amelynek egy-egy darabját TOP Kékfrankos borkiválósággal töltötték.




Gratulálunk minden termelőnek!  



Nemzeti Borkiválóság Program
Agrárminisztérium
Vinoport

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...