"A szőlő szereti látni a napot!"
Francia mondás
Katonatelep a szőlő kultúra elterjesztéséről híres az itt élt és tevékenykedett nagy szőlőnemesítők által. Mathiász János, Kocsis Pál, Szegedi Sándor, Hajdu Edit munkájára méltán büszkék lehetünk.
A Falugondnokok Duna-Tisza közi Egyesülete szeretné, ha ez a szőlő kultúra továbbra is fennmaradna, valamint ha a Katonatelepi lakosok mind szélesebb körben megismerkednének a szőlő termesztés gyakorlatával.
Ezen gondolat hívta életre a Kiskert programot (TOP-7.1.1-6-H-ESZA-2020-01432 kódszám), amely a "Biztonság, Egészség, Közösség" című projekt keretében valósul meg.
![]() |
A program helyszínét a Mathiász János Általános Iskola biztosította. |
A program célja, hogy a kiskertekben újra megjelenjen a csemegeszőlő, lehetővé váljon, hogy a programban résztvevők saját termesztésű csemegeszőlőt fogyaszthassanak. Ezért lehetőséget ad arra, hogy a részt vevők saját kertjükben is elültethessenek egy-egy helyileg nemesített rezisztens szőlő fajtát.
![]() |
7db szőlő szaporítóanyag és dr. Hajdu Edit könyve |
A résztvevők szakszerű felkészítéssel nem csak a csemegeszőlő termesztéséről kaptak útmutatást, hanem megismerkedhettek az ökológiai- és önfenntartó gazdálkodással is.
A program során a résztvevők között kiosztásra került 20 db csemegeszőlő szaporítóanyag-csomag, melyet a katonatelepi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet ajánlott fel. Valamint kézhez kapták Dr. Hajdu Edit kertészmérnök, mezőgazdasági genetikus szakmérnök, szőlőnemesítő 2015 Rezisztens csemegeszőlők termesztése házi kertekben című kiadványát.
![]() |
Nero, Pölöskei muskotály, Eszter, Teréz, Lidi, Fanni, Angéla |
A kapott dugványok mind saját gyökerű dugványok. Egyedül itt az Aranyhomokon lehetséges saját gyökerű dugványokat telepíteni mert a szőlőgyökértetű a homokon nem képes megmaradni. Minden más talajtípusnál csak oltványokat lehet telepíteni.
A csemegeszőlő kiváló lugas kialakítására. Viszont nagy a víz igénye. Ezen felül a megfelelő tápanyag ellátás és napfény is fontos a fennmaradásához.
A hétvégén a szép idő szerencsére kedvezett a szőlődugványok elültetésének.
Lilit és Fannit lugasnak ültettem el, a többi dugványt pedig a kerti szőlősorokba.
Külön figyeltem, hogy mindegyik dugvány napos helyre kerüljön és egymáshoz nem túl távol.
A dugványokat ültetés előtt egy-két órára vízbe raktam. A mellékgyökereket levágtam róluk, a főgyökeret kicsit visszavágtam.
![]() | |
A dugványok készek az ültetésre. |
![]() |
A dugványokat 40cm mélyre tettem a gödrökben. |
Az ültető gödröt ezután félig feltöltöttem földdel és belocsoltam. Hagytam, hogy eligya a vizet.
![]() |
![]() |
Miután elitta a föld a vizet, teljesen betemettem a gödröket. Majd pedig mindegyik dugványt feldúcoltam, hogy a talaj menti fagy ellen védjem.
Tavasszal remélhetőleg erőre kapnak és hajtani kezdenek. Mindegyik szőlő mellé karókat fogok tenni és ahhoz kötni a töveket. Valamint kis táblákat helyezek ki a szőlők neveivel és ültetésük dátumával. Így pár év múlva is tudni fogom hol melyik fajta éldegél.
Nagyon örülök ennek a kezdeményezésnek. Remélem a Kiskert program keretében még lesznek hasonló szőlővel kapcsolatos programok. Hasznosnak és szükségesnek tartanék egy közös metszést és szőlő gondozási gyakorlatok szervezését. Hiszen mindig lehet még újat tanulni ebben a témában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése