|
|
|
Összes lehetséges termőterület: 11 149 hektár.
Klíma: Szárazföldi klímájú, viszonylag hűvös, a nagy felszíni tagoltság és a vízfelület (Tisza, Bodrog) jelenléte miatt jól elkülönülő mikroklímákkal rendelkező terület.
Fő talajtípusok: Kovasav tartalmú riolit és andezit kőzetek, vulkáni törmelék, zeolit, nyiroktalaj, lejtőlösz.
A borvidéken engedélyezett szőlőfajták: furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta, kövérszőlő és kabar.
Jellemző borstílus
Tokaj-Hegyalja száraz borai magas savtartalommal bírnak, és többnyire jellegzetes ásványos karaktert mutatnak, nem egyszer markánsak, de igen elegánsak. A boltok polcain a reduktív, könnyebb, olcsóbb kategória épp úgy megtalálható, mint a kimondottan hosszas érlelésre is alkalmas dűlőválogatott terroir borok. A tokaji édes borok a cukor- és extrakttartalom függvényében a borélmény legmagasabb fokát képesek nyújtani.
Az egyes dűlős tételek más és más karakterrel rendelkeznek, a talajösszetétel változásának megfelelően. A késői szüretelésű édes borok botritiszes jellege élénk gyümölcsösségben mutatkozik meg, az érlelt aszúboroknál ehhez a mikrooxidációnak köszönhetően igazi mély ízjegyek és -érzetek is társulnak. A magas puttonyszámú aszúborok eltarthatósága szinte korlátlan.
Több pincészet próbálkozik új irányok kijelölésével, ilyen, pl. a habzóbor, pezsgő, vagy éppen egy nagyon üde, olcsó és könnyen fogyasztható borkategória minőségi megjelenítése. Talán a jelenlegi gazdasági környezetben még inkább kiderül: túl nagy a drága borok aránya a borvidéken, a borvidék fennmaradását vélhetően csak egy nagy tételben piacra juttatott, minőségileg kifogástalan, de olcsó bor megjelenésére lehetne alapozni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése